Drobečková navigace

Úvod > Obec

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O OBCI

Obec Budětsko leží v Olomouckém kraji, v severozápadní části prostějovského okresu. Nejbližším městem je Konice, ležící přibližně 3 km západně od obce, od okresního města je Budětsko vzdáleno asi 25 km. K Budětsku náleží dvě osady, východním směrem ležící Slavíkov a jihozápadním Zavadilka, obě vzdálené asi 1 km. Nadmořská výška se pohybuje přibližně v rozmezí 430 - 460 m n. m.

Přes obec vede hlavní silnice č. 448 z Konice do Olomouce s odbočkou na Litovel v místě zvaném U Pavlova kříže, v jižní části katastru u Zavadilky vede silnice č. 366 z Konice do Prostějova. V obci je 5 autobusových zastávek, spojení do Konice, Prostějova a Olomouce. Nejbližší vlaková zastávka je v Konici.

Celkovou výměru katastru obce tvoří 580 ha, z toho připadá na zemědělskou půdu 355 ha, zahrady 18 ha, ovocné sady 3 ha, louky a pastviny 12 ha, lesní půdu 155 ha, vodní plochy 2 ha, zastavěné plochy 8 ha a ostatní plochy 27 ha. K 1. 1. 2006 žilo v obci 416 obyvatel.

 


Zvětšit mapu

OBECNÍ SYMBOLY

Na návrh heraldika Miroslava J. V. Pavlů a po projednání v podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny udělil předseda dolní komory Parlamentu ČR L. Zaorálek Budětsku znak a prapor. Stalo se tak 9. 1. 2003, a to do rukou starosty obce Jiřího Sedláčka.

budetsko

V obecním znaku jsou umístěny v modrém znaku dvě zkřížené stříbrné sekery se zlatými topůrky a pod nimi vztyčený stříbrný dubový dvoulist se žaludem. Na praporu je zobrazen v modrém poli žlutý ondřejský kříž, jehož ramena vycházejí z třetí a deváté devítiny horního a dolního okraje. V žerďovém poli je vztyčený bílý dubový dvoulist se žaludem. Poměr šířky a délky je 2 : 3.

 

znak znak
Heraldik M. Pavlů vycházel při tvorbě návrhů z historických údajů o obci a také z obecního razítka pocházejícího z roku 1816. Na něm vyrůstá z trávníku dubový pařez se zaťatou sekerou - Budětsko bylo lesní osadou. Jestliže chtěli první osadníci obdělávat půdu, museli nejdříve vymýtit část lesa obklopujícího vesnici - to symbolizují sekery ve znaku. A protože byl tento les většinou dubový, objevuje se ve znaku i na praporu dubový dvoulist se žaludem. Tinktury byly převzaty z erbu znovuzakladatelů vsi (v pol. 15. st.), rytířů ze Švábenic.
 
Obecní pečeť z roku 1816 a dvě obecní razítka z doby pozdější se symbolem sekery a dubového pařezu